Facebook novinky

Bunker B-S 8 Hřbitov

Pechotný zrub B-S-8 “Hřbitov”, je najväčší a najsilnejšie vyzbrojený ťažký objekt v Bratislave. Tvoril chrbát obrany v strednej časti predmostia a jediný je plnohodnotnou obdobou ťažkých objektov budovaných vtedy na iných miestach hranice na obranu proti Nemecku. Ostatné “moderné” ťažké objekty v bratislavské Petržalke boli vybudované úspornejšie. Čo umožnila menšia miera ohrozenia tejto časti hranice, ktorá susedila vtedy s neutrálnym Rakúskom a slabým Maďarskom. Ale napriek tomu bolo nutné demonštrovať odhodlanie brániť hlavné mesto Slovenska, čo bolo zrejme realizované dostatočné dôrazne i tak. Bratislavský zrub – 8, odolnosť “rímska” II. Tieto modernejšie objekty boli v Bratislave vybudované v rokoch 1936-38 (zároveň s B-S I, B-S II, B-S III, B-S IV, B-S 13 a B-S 15). Vo väčšine týchto objektov boli po vojne vymenené obidva protitankové kanóny L1 raže 47 mm za výkonnejšiu ráž 85 mm.
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovjan 1, 2018 @ 20:46
Novoročné delostrelecké salvy vykonávajú OS SR pravidelne od vzniku samostatnej SR, teda od roku 1993 na Nábreží Dunaja . „Ide o pokračovanie tradície z predchádzajúcich republík, teda československej federatívnej a prvej Československej republiky. Celkovo je vždy vystrelených 20 delostreleckých sálv,“ informoval média Peter Gajdoš a doplnil ďalšie informácie. Na záver vojenského podujatia minister Gajdoš odovzdal dvom vojakom ocenenie a to kapitánovi Jaroslavovi Krišovi a poručíčke Tatiane Falisovej. Tohtoročné novoročné salvy boli výnimočné, pretože im prvýkrát velila žena. Veliteľka palebnej čaty Tatiana Falisová velila vojakom aj pri cvičení. „Treba dbať viac na efekt. Samozrejme, treba sledovať najmä činnosť veliteľov diel, aby sa dodržiaval aj časový harmonogram jednotlivých strelieb, medzi ktorými je 15-sekundový interval,“ povedala médiám Tatiana Falisová.

Foto + text : Miroslav Košírer
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovdec 17, 2017 @ 19:00
V areáli kultúrneho domu v Jarovciach sa v nedeľu 17.12. 2017 konala Military burza. Na svoje si prišli predovšetkým nadšenci vojenskej histórie. Na burze ponúkali zberatelia odznaky, vojnové fotografie, prilby, historické zbrane, pohľadnice, knihy, ale aj rožné vojenské uniformy, obuv a iný vojenský materiál. Na svoje si prišli, nielen predávajúci, ale aj nadšenci vojenskej histórie.
Foto + text : Miroslav Košírer
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovnov 30, 2017 @ 19:55
Generáli si prišli pozrieť aj vojenský historický bunker v Petržalke.
Minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš rokoval 30.11.2017 na pôde rezortu s generálporučíkom Metodijom Velichkovskim, náčelníkom Generálneho štábu Armády Macedónskej republiky. Témami stretnutia boli priority v oblasti medzinárodnej bezpečnosti, ako aj doterajšia spolupráca oboch krajín v oblasti obrany. Šéf rezortu obrany informoval macedónskeho náčelníka generálneho štábu o strategických dokumentoch, ktoré v tomto roku pripravil rezort obrany a tiež o modernizačných projektoch pre Ozbrojené sily SR. “Naše strategické dokumenty zdôrazňujú primárnu zodpovednosť Slovenska za vlastnú obranu,” zdôraznil na stretnutí minister. Obaja tiež ocenili doterajšiu spoluprácu slovenských a macedónskych vojakov v zahraničných operáciách. Spoločne pôsobili napríklad v operáciách ALTHEA v Bosne a Hercegovine, ISAF v Afganistane, lebo v Iraku. Témou rozhovoru bola aj podpora integrácie Macedónskej republiky do EÚ a NATO, pri ktorej minister Gajdoš zdôraznil, že región západného Balkánu Slovensko vníma ako zahraničnopolitickú prioritu. Na stretnutí tiež macedónskemu náčelníkovi generálneho štábu ponúkol možnosť ďalšieho pokračovania účasti príslušníkov macedónskych ozbrojených síl na Medzinárodnom kurze pre štábnych dôstojníkov (ISOC) v Akadémii Ozbrojených síl SR. V minulosti sa na ňom zúčastnilo 11 dôstojníkov z Macedónska. V rámci ďalšieho programu sa vzácni hostia v sprievode Generálmajora Ing. Pavla Macka 2. zástupcu náčelníka Generálneho štábu OS SR vybrali na návštevu vojenského historického cintorína z prvej svetovej vojny, kde položili kytice kvetov k centrálnemu krížu podlých vojakov. Na cintoríne je pochovaných 331 vojakov z 9 štátov rakúskouhorskej armády. Delegácia sa následne presunula do vedľajšieho objektu vojenského múzea v bunkri BS-8 Hřbitov na Kopčianskej ulici v Petržalke. Vedenie zahraničnej delegácie sa živo zaujímalo o dejiny a vystavené artefakty, fotodokumenty československej armády. Návšteva mala trvať dvadsať minút, no predĺžila sa na viac ako polhodinu. Na záver vedenie zahraničnej delegácie skonštatovalo, že vojenské múzeum v historickom bunkri je veľmi zaujímavé a na dobrej úrovni.

Text + foto: Miroslav Košírer
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovnov 29, 2017 @ 7:03
Vojenské Vianoce v kasárňach roku 1937.
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovnov 28, 2017 @ 22:24
Aj napriek chladnému počasiu sa vybrali študenti na návštevu vojenského múzea v bunkri BS-8 na Kopčianskej ulici v Petržalke.Okrem zaujímavej prednáške o vojenských dejinách si mali možnosť vyskúšať aj historické vojenské uniformy.
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovnov 28, 2017 @ 14:16
Ak sa zima pýta, čo sme vo vojenskom bunkri v Petržalke robili v lete. Nuž prezentovali sme vojenské dejiny.
Bookmark the permalink.

Comments are closed.