Facebook novinky

Bunker B-S 8 Hřbitov

Pechotný zrub B-S-8 “Hřbitov”, je najväčší a najsilnejšie vyzbrojený ťažký objekt v Bratislave. Tvoril chrbát obrany v strednej časti predmostia a jediný je plnohodnotnou obdobou ťažkých objektov budovaných vtedy na iných miestach hranice na obranu proti Nemecku. Ostatné “moderné” ťažké objekty v bratislavské Petržalke boli vybudované úspornejšie. Čo umožnila menšia miera ohrozenia tejto časti hranice, ktorá susedila vtedy s neutrálnym Rakúskom a slabým Maďarskom. Ale napriek tomu bolo nutné demonštrovať odhodlanie brániť hlavné mesto Slovenska, čo bolo zrejme realizované dostatočné dôrazne i tak. Bratislavský zrub – 8, odolnosť “rímska” II. Tieto modernejšie objekty boli v Bratislave vybudované v rokoch 1936-38 (zároveň s B-S I, B-S II, B-S III, B-S IV, B-S 13 a B-S 15). Vo väčšine týchto objektov boli po vojne vymenené obidva protitankové kanóny L1 raže 47 mm za výkonnejšiu ráž 85 mm.
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovnov 18, 2017 @ 12:17
Petržalský bunker

Dňa 2. 6. 2017 sme zorganizovali návštevu „petržalského bunkra“. Exkurzie sa zúčastnili žiaci I. B a I. C triedy. Bunker B-S -8 – Hřbitov – Pechotný zrub vytvorilo a udržiava občianske združenie Zachráňme petržalské bunkre . Dobrovoľníci, ktorých vedie pán Miroslav Košírer objavujú a zachraňujú našu vojenskú históriu. Vidieť funkčný vojenský bunker, dotýkať sa predmetov, pozerať na fotografie vojakov a počúvať ich autentické životné príbehy, je skutočná živá história, ktorá dostane každého z nás. Pán Košírer dokáže priblížiť návštevníkovi dejiny obrannej politiky československého štátu cez osudy ľudí a spomienky pamätníkov. Navštívili sme tiež vojenský cintorín z Prvej svetovej vojny a Pamätník železnej opony, ktoré sa nachádzajú v blízkosti bunkra. Prehliadka bunkra sa nám všetkým veľmi páčila. Odchádzali sme nadšení a viacerí rozhodnutí sa sem vrátiť a priviesť aj svojich kamarátov. Niekoľko postrehov študentov... Pán sprievodca nám ku všetkému povedal niečo zaujímavé, čo bolo typické pre konkrétny predmet alebo miestnosť, v ktorej sme sa nachádzali. Bola to zaujímavá exkurzia, ktorú by sme si radi zopakovali. Páčilo sa mi, že ten sprievodca sa o to, čo hovoril aj naozaj zaujímal a nebral to len ako nudný výklad. Priestory bunkra nás preniesli do obdobia vojny a mohli sme vidieť ako vojaci v tej dobe žili. Páčili sa nám príbehy vojakov, osudy listov, ktoré posielali domov a rozprávanie o ženách – vojačkách a ich svadbách.Páčilo sa mi, že to funguje na základe dobrovoľníctva. Tí, čo to robia nečakajú odmenu. Je to ich spôsob ako užitočne tráviť voľný čas a to obdivujem.

Lenka Štancelová, učiteľka
Jana Varadinková, učiteťka
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovnov 14, 2017 @ 19:54
Plná poľná v Petržalke
Slávnostný štart „behu na počesť vojnových veteránov“ bol odštartovaný v symbolickom čase o 11:11 hod pri vojenskom cintoríne na Kopčianskej ulici v Petržalke, čiže na čas, kedy si svet pripomínal 99. výročie ukončenia 1. svetovej vojny 11.11.1918. Za rezort obrany sa na 4. ročníku zúčastnili profesionálni vojaci v plnej poľnej, študenti Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši, ale aj športovci Vojenského športového centra Dukla v Banskej Bystrici na čele s olympijským víťazom Matejom Tóthom. Na štarte nechýbali ani futbalisti F C Petržalka. Minulý rok sa na behu zúčastnilo približne 75 bežcov, v roku 2017 to bolo už viac ako 133 bežcov a absolvovali približne 5 kilometrovú trať. V pelotóne sme videli bežať aj ministra obrany SR Petra Gajdoša a ďalšie známe osobnosti. Do cieľa dobiehali bežci priebežne, čas nebol síce rozhodujúci, ale každý účastník bojoval za seba. Víťazi získali Diplomy a všetci, ktorí dobehli do cieľa získali čestné medaile.

Foto a text : Miroslav Košírer
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovnov 12, 2017 @ 21:40
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovnov 12, 2017 @ 21:39
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovnov 12, 2017 @ 21:34
Pri vojenskom historickom cintoríne na Kopčianskej ulici v Petržalke sa konal 4. ročník „behu na počesť vojnových veteránov“. Spoločne s profesionálnymi vojakmi, študentmi Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši, športovcami Vojenského športového centra Dukla v Banskej Bystrici na čele s Matejom Tóthom absolvovali približne 5-kilometrovú trať. Behu sa zúčastnilo celkom 133 účastníkov.
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovnov 8, 2017 @ 16:58
Pietna spomienka sa bude konať na vojenskom historickom cintoríne na Kopčianskej ulici v Petržalke.

Deň vojnových veteránov si svet pripomína v čase výročia ukončenia 1. svetovej vojny. Prímerie po štvorročnom krvavom konflikte bolo podpísané 11. novembra 1918 o 11 hodine a 11 minúte v Compiégne vo Francúzsku. V niektorých krajinách je nazývaný aj ako „Deň červených makov“. Ich kvet prijali vojnoví veteráni v roku 1920 za symbol spomienky na vojnové hrôzy. V sobotu dopoludnia sa koná pietna spomienka na vojenskom historickom cintoríne v Kopčanoch, kde prídu položiť vence pod centrálny kríž zástupcovia ministerstva obrany, diplomati, zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) Občianske združenie „Zachráňme petržalské bunkre“ a ďalšie občianske združenia s profesijným vzťahom k rezortu obrany. Pre zaujímavosť na cintoríne v Kopčanoch je pochovaných 331 vojakov 10 národností. Cintorín vznikol v roku 1916 ako doplnok lazaretu, v ktorom ležali väčšinou ťažko ranení vojaci rakúsko-uhorskej monarchie, ale aj iní z bojujúcich strán. Po skončení pietneho aktu si účastníci prídu pozrieť aj výstavu vojnových fotodokumentov, ktorú pripravilo Občianske združenie „Zachráňme petržalské bunkre“ v priestoroch vojenského múzea v bunkri BS - 8 Hřbitov.
Text + foto: Miroslav Košírer
Bookmark the permalink.

Comments are closed.